Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Burun Estetiği Rinoplasti

 

Burun estetiği, ülkemizde ve dünyada en sık yapılan estetik operasyondur. Yüzümüzün tam orta noktasında yer alan burun, estetik açıdan bakıldığında tüm dikkatleri farkında olmadan üstüne toplayan bir organımızdır. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar birbirleri ile karşılaştıklarında çok bilinenin aksine öncelikle gözlerine değil burunlarına dikkat etmektedirler. Ancak bu 1-2 saniyelik bakış tamamen bilinç dışı olarak gerçekleşir.

BURUN ESTETİĞİNDE NE GİBİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

Bir diğer yandan burun akciğerlerimize taşınan havanın ilk geçtiği noktadır ve bu geçişteki sorunlar kişinin tüm organlarını etkileyebilecek öneme sahiptir. Normal şartlarda her iki burun deliğinden giren hava her iki bronşa trekea adını verdiğimiz soluk borusu yolu ile bağlanır ve sağ burun deliğinden giren hava büyük oranda sağ akciğerimize, sol burun deliğinden giren hava ise büyük oranda sol akciğere gider.
Bu anatomik bilgilerden yola çıkarak burun tıkanıklığınız zamanla akciğer ve kalp gibi organlarınızın çalışmasını etkileyecektir.

BURUN TIKANIKLIĞI SEBEPLERİ NELERDİR? SEPTUM DEVİASYONU NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Burun içinde, orta hatta yer alan septum adını verdiğimiz her iki burun deliğini birbirinden ayıran, önde kıkırdak arkada kemikten oluşan yapınızın eğri olmasına “septum deviasyonu” adını vermekteyiz. Bu durum cerrahi yöntemler ile tedavi edilen nefes problemlerinin başında gelir. Rinoplasti ameliyatı ile beraber ya da tek başına yapılabilir.

Eğrilik derecesine bağlı olarak,
* Eğik olan kısım çıkartılabilir.
* Eğik olan kısım onarılabilir, açısı düzeltilebilir.
* Eğik olan kısım çıkarıldıktan sonra kıkırdak greftleri (yama) ile rekonstrüksiyon gibi işlemler uygulanabilir.

Eğer burnunuzda septum deviasyonu var ve aynı zamanda burun şeklinde de değişiklik istiyorsanız her ikisini de aynı anda olmanızı önermekteyiz. Çünkü deviasyon düzeltilmesi ve rinoplasti ameliyatı plastik ve rekonstrüktif cerrahinin konusu olan rekonstrüktif alanına dahil olan bir uygulamadır.

KONKA HİPERTROFİSİ (Burun Etlerinin Şişmesi)

Çok sık karşılaştığımız bu durum burnun her iki iç yan duvarlarında normalde 3’er tane sağlı sollu olmak üzere yerleşmiş olan kan duvarlarından zengin olan yapının çeşitli sebeplerle büyüyüp şişmesi ve solunum yolunu tıkaması olayıdır. Sıklıkla deviasyona eşlik eden bir durumdur.
Tedavisi, şiş olan konkaların radyofrekans yöntemi ile küçültülmesi esasına dayanır. Bazı durumlarda altına yerleşik olan konkal kemik yapılarının alınması ya da pozisyonunun değiştirilmesi şeklindedir.

BURUN AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Yüz kemikleri gelişimi 18 yaş civarında tamamlanmış olur. Bu nedenle herhangi bir burun estetiğinin bu yaştan önce yapılmasını genel olarak önermemekteyiz. Ancak ileri derecede septum deviasyonu gibi kişinin sağlığını olumsuz ve ciddi yönde etkileyen bir durumda ameliyat yaşı daha erkene çekilebilir.

ESTETİK BURUN AMELİYATINDA TEKNİKLER NELERDİR?

Açık ve kapalı olmak üzere 2’ye ayrılabilir.

1. Açık Rinoplasty Hakkında
Burun ucu ile dudak başlangıcı arasındaki kolumella adını verdiğimiz bölgeden minik bir kesi ile ulaşarak yapılan ameliyat tekniğidir. Burun ucu şekillendirme ve kemik çıkıntılarına müdahale bu giriş ile uygulanmaktadır.

2. Kapalı Rinoplasti Hakkında
Burun iç yüzeyinden mukoza adını verdiğimiz bölgeden yapılan kesi ile bu yapılara ulaşılarak gerçekleştirilen ameliyattır. Burun derisinde herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.