Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Jinekomasti

 

Erkekte meme dokusunun normalden daha fazla belirginleşmesine jinekomasti adını vermekteyiz. Ergenlik çağında fizyolojik olarak gelişen bu durum ergenlik sonrası normal koşullarda geriler. Ancak gerilemediği durumlarda jinekomasti ortaya çıkmış olur. Bu durum sıklıkla ergenlik çağı ve sonrası erkekler için topluluk ve sosyal duruşunda sıkıntılar yaşatabilir. Psikolojik yansımaları, dar t-shirt giymek, denize girmek ve spor yapmak sorun haline gelmeye başlar.

Jinekomastinin gerilememesi ve varsa oluşturduğu psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle hasta için tedavi süreci başlatılması en doğrusu olacaktır.
Jinekomasti oluşumunun, gerilememesinin başlıca sebepleri olarak hormonlar, kaslar, ilaçlar ve beslenmeyi sayabiliriz.

Jinekomastide tedaviye yön veren sınıflar dikkate alınarak,

-Evre 1: Küçük büyüme, deri fazlası yok
-Evre 2a: Orta büyüme, deri fazlası yok
-Evre 2b: Orta büyüme, deri fazlası var
-Evre 3: Belirgin büyüme, deri fazlası var

Evre 1 ve 2’de sıklıkla liposuction yöntemi ile jinekomasti tedavi edilir ancak evre 3’te deri fazlasını cerrahi yöntemle çıkartmak gerekebilir. Bu durumda en uygun kararı plastik cerrahınız cilt karakterinizi ve jinekomasti dokunuzu muayene ederek, gerekirse ultrason incelemesi yapılarak karar vermektedir.

Vaser liposuction ya da klasik liposuction yöntemi ile 30-45 dakika süren bir işlemle jinekomasti vakalarının büyük çoğunluğu tedavi edilebilir. Deri ve meme dokusu fazlasının çıkarıldığı durumlarda ameliyat öncesi çizimlerde çıkarılacak bölge işaretlenir. Kesi sıklıkla meme başı etrafında ve buradan aşağı gövdeye doğru uzanan çizgi şeklinde olacaktır. Ortalama 1-2 saat civarı sürecek bir ameliyattır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.