Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Kepçe Kulak Tedavisi

 

KEPÇE KULAK NEDİR?

Kepçe kulak, kafamız ile kulağımız arasındaki açıklığın normalden fazla olmasına denir. Normalde bu açıklık 20-25 derece civarındadır. Bu açının 20-25 dereceden fazla olması durumunda kepçe kulaktan bahsedilebilir.

KULAK GELİŞİMİ NE ZAMAN TAMAMLANIR?

Kulak gelişiminin %85’i 4 yaşına kadar tamamlanır. Kalan gelişim ise yaklaşık 6 yaş civarına kadar sürer. Bu zaman içinde bir taraftan kafa çapı değişirken daha az bir oranda da kulak boyutları büyümeye devam eder.

DİĞER KULAK DEFORMİTELERİ NELERDİR?

Microtia-Anatia: Dış kulağın doğuştan hiç oluşmaması ya da küçük ve az gelişmiş olmasıdır.
Macrotia: Kulağın normalden büyük olmasıdır.
Constricted Ear: Helix adını verdiğimiz kulak kıvrımının çapının kısalması sonucu oluşan deformitedir.
Stahls Ear: Kulağın üst arka kısmında fazladan bir sırt, dayanıksız ve yumuşak bir kıkırdak olmasıdır.
Criptotia: Kulağın üst kısmının bir bölümünün deri altına gömülü olması ya da kulakta tümör veya kazalar sonucu oluşan deformitelerdir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Biz plastik cerrahlar olarak sıklıkla sizlerden gelen yorumlar eşliğinde çocukluk çağında ilkokula başlamadan önce bu operasyonu önermekteyiz. Burada kararı etkileyecek en önemli faktör çocuğun psikososyal gelişimidir. Dolayısıyla okul öncesi dönem en uygun dönemdir diyebiliriz.

YENİDOĞAN BEBEKLERDE KEPÇE KULAK AMELİYATSIZ DÜZELİR Mİ?

Doğumdan sonra eğer bebekte kepçe kulak fark edilirse, ilk 1-2 aylık dönemde anneden geçen hormonların etkisiyle kıkırdaklar yumuşak olduğundan, şekil verilebilir. Bu dönemde doktor kontrolü ile uygulanabilecek özel üretilmiş iplik-bant gibi yöntemler splint, bant gibi uygulamalar ya da şapka tenisçi bandı gibi yöntemlerle kepçe kulakta düzeltme sağlanabilir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Yaklaşık 1-2 saat süren bir ameliyattır. Lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir.
Operasyon esnasında kulak yapısına bağlı olarak fazla kıkırdağın çıkartılıp yeniden şekillendirilmesi, greft ile rekonstrüksiyon gibi işlemlerden biri ya da birkaçı uygulanabilir.
Kıkırdaklara alması istenen şekil verildikten sonra özel ipliklerle kulağın kendi içinde ve kulak ile kulak arkası kemik zarı arasına (konkamastoid sutur) asma yöntemi uygulanır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası 2-5 gün sonrası normal hayatınıza tamamen dönebilirsiniz.
Ameliyat sonrası 1-3 günlük dönemde biraz yoğun olan bir sargının ardından sargılarınızı açarak daha hafif bir bandaj kullanabilirsiniz (tenisçi bandı gibi). Ameliyat sonrası bu bandı yaklaşık 3 hafta süreyle takmanızı isteriz.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.