Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Liposuction Hakkında

 

Liposuction, Liposhaping, Bodyshaping,  Liposculpturing, Body Sculpturing, Bodycontouring gibi çeşitli isimler de verilen bu işlem kabaca yağ emme (lipo “yağ” – suction “emme”) anlamına gelir.
Vücudun istenmeyen bölgelerinden yağ alınıp vücudu istenilen şekle sokma yöntemidir.

LIPOSUCTİON YÖNTEMLERİ:
Günümüzde bu konu ile ilgili birçok farklı yeni teknik geliştirilmiştir. Bunlar arasında,
-Vaser Hi-Def
-Laser
-Power assisted liposuction
-Body Tite gibi yöntemler sayılabilir.

Tüm yöntemler aslında aynı temele dayanır. Hedef vücut oranını normale yaklaştırmaktır. Liposuction bir kilo verme yöntemi olmayıp esasında bir vücut şekillendirme yöntemidir.
Geçmiş yıllarda sıvı verilmeden yapılan kuru teknik yerini Turingcent Liposuction’a bırakmıştır. Burada amaç liposuction öncesi alınacak yağ miktarına göre hazırlanan sıvının bölgeye enjekte edilmesidir. Böylece kan damarları büzüşerek daha az kan kaybı, daha fazla yağ alımı sağlamış olur. Aynı zamanda bu sıvıdaki lokal anestezik maddeler sayesinde de işlem sonrası ağrı önemli ölçüde azalmış olur.

LIPOSUCTION AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Bahsettiğimiz tüm yöntemlere özetle uygun bölgelerden 3-4 mm’lik kesiler yardımı ile özel kanüller yerleştirerek yapılır. Sıvı verme işleminden sonra tercih edilen yönteme göre değişen vakum aracılı bir sistem ile yağlar vücut dışına alınmış olur. Gerekirse bu yağlar enjeksiyon amacıyla kullanılabilir.
Uygulama yapılacak bölgeye göre operasyon ortalama 1-3 saat civarı sürer. Ameliyat sonrası 5-6 saat istirahatten sonra evinize istirahat etmek üzere gidebilirsiniz. 3. günde banyo yapmanıza izin verilecektir. Ortalama 4-6 hafta süreyle korse giymeniz önerilecektir.

LIPOSUCTION SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR? NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Genel olarak liposuction işlemleri sonrası aktif bir yaşantı önermekteyiz.
6 hafta liposuction uygulanan bölgelerde sertlikler hissedilir. Bunlar ödemlerin varlığı anlamına gelir.
İşlem esnasında parçalanan yağların büyük yoğunluğu vakum ile vücut dışına alınsa da bir kısmı da sıvı ile birlikte lenf damarları ile uzaklaştırılmaya çalışılır. Bu 6 haftalık dönem bu süreye denk gelir. Bedenimiz bu aşamada bir dizi iyileşme sürecinden geçer ve ödemler bu süreçte azalmaya başlar.

Süre içerisinde ne kadar bol sıvı alınır ve hareketli bir yaşam geçirilirse bu süreç lehinize işler. 1 hafta sonunda spor yapmaya başlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Tam tersine vücudunuzun daha hızlı forma girmesine destek olur.

LIPOSUCTION AĞRILI MIDIR?

İşlem öncesi yağ alınacak bölgelere verilen sıvıların içindeki lokal anestezik ilaçlar sayesinde operasyon sonrasının daha ağrısız geçirmesini sağlar, sonraki 1-3 günlük dönemde ise basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek tarzda ağrılar olabilir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.