Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Meme Küçültme

 

Meme küçültme ameliyatı aslında estetik cerrahinin hem estetik hem de fonksiyonel özellikler içeren ameliyatlarından biridir. Çünkü iri göğüs, kadında zamanla omuz, bel, boyun ve sırt ağrısı, göğüs altlarında pişikler ve yaralara yol açabilir ve bu şikayetler ile hastalar çoğunlukla fizik tedavi ve beyin cerrahisi hekimlerinin kapılarını aşındırırlar.
Ağırlık arttıkça meme başlarına sarkma problemi ekleneceği için bu hastalarda ağırlığa bağlı fiziksel sorunların yanında görüntüye bağlı psikolojik yakınmalar da gündeme gelecektir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINA NASIL KARAR VERİLİR?

Öncelikle bir plastik cerrahi uzmanı tarafından ayrıntılı muayene olmalısınız. Meme ölçüleri, meme başı sarlıklık derecesi, iri memelerin omuzlarda ve göğüs altında yapmış olduğu deformiteler incelenerek göğüsteki büyüklük derecesine göre hekiminiz size en uygun ameliyat tekniği ve gerekli tüm detaylar hakkında bilgi verecektir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Ameliyat hastane ortamında, çoğunlukla genel anestezi altında yaklaşık 2 -3 saat sürer. Ameliyat sonrasında ağrı minimaldir. 3-4 gün ev istirahati sonrası normal günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Kullanılan tekniğe ve küçültülen miktara bağlı olarak ameliyat bitiminde içeride kanların birikmesini önlemek amacıyla dren konulabilir. Bu drenler yaklaşık 7-8 saat sonra çıkartılabilir. Eve sporcu sütyeni giydirilmiş olarak taburcu edilirsiniz. 3-7 günlerde kontrolleriniz gerçekleşir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SÜT KANALLARINI ETKİLER Mİ?

Emzirme olayı meme boyutu ya da şekilden bağımsızdır. Beyin ve meme arasında gerçekleşen bir reaksiyonlar zinciri tarafından süt salgılanması gerçekleşir. Teknik olarak meme küçültme ameliyatının emzirmeyi etkileyeceği bilinse de pratik durumda her zaman böyle olmayabilir. Bir takım ameliyat teknikleri süt kanallarına daha minimal zarar vererek gerçekleştirilmektedir. Burada hekiminizle birlikte en uygun karara varabilirsiniz.

AMELİYAT SONRASI İZLER NASILDIR?

Meme küçültme ameliyatı sonrası izler ters T adını verdiğimiz şekilde ya da lolipop şeklinde olabilir. Burada nasıl bir iz kalacağı düzgün bir cerrahiye ve yara iyileşmesine bağlıdır. Büyük çoğunlukla bu izler 6 ay, 1 yıl içerisinde kişiyi rahatsız etmeyecek şekle gelecektir.

DOĞUM SONRASI NE ZAMAN MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI YAPILABİLİR?

Emzirme bittikten en az 3-6 ay sonra meme şekli oturacaktır. Meme şekli belli olmadan yapılacak operasyon sonuçları tatmin edilemez olduğundan, emzirme sonlandıktan sonra ameliyat önermekteyiz.

 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.