Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Bize Ulaşın: 0212 351 02 00
0533 963 44 07

Vajinaplasti

 

Vajina girişi iç dudaklar tarafından örtülmektedir. Uzunluğu ve genişliği kişiler arasında değişkenlik gösterebilen tüp şeklinde, esneme ve kasılma özellikleri mevcut son derece özel bir dokuya sahip genital yapıdır.

En önemli özelliği cinsel birleşmeyi sağlamak ve normal doğum eylemi sırasında anatomik ve fizyolojik özelliklerini değiştirerek doğum kanalı olarak görev yapmaktadır.

VAJİNAPLASTİ AMELİYATI KİMLERE UYGULANIR?

Normal doğum esnasında vajen esneyip genişler, bebeğin kafası geçerken vajina duvarında yırtıklar oluşabilmektedir. Zorlu doğumlar tekrarlayan doğumlar sonrası vajina elastik yapısının kalıcı olarak bozulması söz konusu olabilir. Bu durumda ilişki sırasında karşılıklı zevk alamama gibi sonuçlara sebep olabilir ya da bazı durumlarda vajina doğum yapmadan da elastik yapısını kaybedebilir.

VAJİNAPLASTİ AMELİYATI AĞRILI MIDIR?

Vajinaplasti, genel anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında esnekliğini kaybetmiş vajina duvarı sıkılaştırılıp, daraltılabilir. Aynı zamanda ihtiyaç durumunda vajina girişi de daraltılabilir. Ameliyat sonrası rutin ağrı kesiciler kullanılarak ağrı kontrolü yapılır. Ameliyat sonrası 3-4 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilirsiniz.

VAJİNAPLASTİ SONRASI CİNSEL İLİŞKİYE NE ZAMAN İZİN VERİLİR?

Vajinal mukoza genel olarak hızlı iyileşme özelliğine sahiptir. Ancak yine de doktor kontrolü olduktan sonra ortalama 3. hafta gibi bir zamanda cinsel ilişki başlayabilir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.